زنگ خطر باران‌های موسمی سیل آسا در پاکستان به صدا درآمد

[ad_1]

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، فصل بارش باران‌های موسمی شدید در پاکستان در چند روز آینده آغاز می‌شود و به طور معمول تا دو ماه طول می‌کشد. به دلیل ضعیف بودن زیرساخت‌ها به ویژه در مناطق محروم این کشور، باران‌های شدید در فصل‌های مختلف عمدتا با خسارات و تلفات همراه است. 

تابستان، فصل باران‌های موسمی در مناطق وسیعی از پاکستان است. در سال ۱۳۹۶ بیش از ۲۰۰ نفر از مردم پاکستان بر اثر بارندگی‌های شدید در فصل باران‌های موسمی در مناطق مختلف این کشور جان خود را از دست دادند. 

براساس این گزارش، سازمان مدیریت بحران ملی پاکستان که این روزها در کنار مدیریت شیوع ویروس کرونا، پدیده حمله ملخ صحرایی در مناطق مختلف این کشور را پیگیری می‌کند، نسبت به افزایش بارندگی‌ها تا روزهای آینده و جاری شدن سیل هشدار داده است. 

مسئولان پاکستانی نسبت به جاری شدن سیل در شهرهای مختلف، رانش زمین در مناطق شمالی، ذوب شدن یخچال‌های طبیعی و از همه بیشتر افزایش حمله ملخ صحرایی در ایام باران‌های موسمی به شدت ابراز نگرانی می‌کنند. 

رئیس سازمان مدیریت بحران ملی پاکستان اعلام کرد: چالش باران‌های موسمی سیل آسا که امسال ۱۰ درصد به بارندگی آن اضافه می‌شود، تا ماه سپتامبر ادامه خواهد یافت و در بسیاری از شهرها از جمله کراچی، لاهور، پیشاور، راولپندی و شهرهای جنوبی پاکستان باید در حالت آماده باش قرار داشته باشند. 

سال گذشته باران‌های موسمی در شهرهای مختلف پاکستان به ویژه کراچی و لاهور ده‌ها قربانی گرفت. برق گرفتگی، طغیان رودخانه‌ها، رانش زمین و سیل از دلایل عمده جان باختن مردم در حوادث مربوط به باران‌های موسمی می‌باشد. 

همچنین بارش باران شدید در برخی مناطق روستایی موجب ریزش سقف خانه‌های گلی و خشتی فاقد استحکام شده و رانش زمین در برخی مناطق کوهستانی، موجب تخریب جاده‌های اصلی و راه‌های مواصلاتی روستاها شد. 

با توجه به بارش بی‌وقفه باران‌های سیل آسا (موسمی)  در روزهای آینده در مناطق مختلف پاکستان و نگرانی از جاری شدن سیل، از مقامات ایالتی و سازمان‌های مربوطه خواسته شده تا تمامی اقدامات لازم جهت اطمینان از مسدود بودن بندهای آب و عدم طغیان رودخانه‌ها در مناطق شهری و روستایی اتخاذ شود. 

پاکستان در سال‌های گذشته شاهد حوادث سنگین جاری شدن سیل در مناطق مختلف کشور بود، این فجایع طبیعی بیش از میلیاردها دلار به مناطق مسکونی، عمومی و صنعتی ازجمله محصولات کشاورزی در چهار ایالت پاکستان خسارت وارد ساخت. 

با توجه به بررسی‌های به عمل آمده در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ میلادی در پاکستان، جاری شدن سیل در ایالات سِند و بلوچستان این کشور حدود ۳. ۴ میلیارد دلار به زیرساخت‌ها، کشاورزی، آموزش و پرورش، بهداشت و مسکن پاکستان خسارت وارد کرد. 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید