ریتم تند پاپ در زمستان؛ نت‌ها کوک می‌شوند

ایرنا نوشت: زمستان آغاز شد و موسیقی پاپ ایران می‌تواند طی ۳ ماهه آتی، هم‌راستا با دیگر ماه‌های امسال، آمار خیره‌کننده‌ای از خود در حوزه انتشار آهنگ و اجرای زنده را شاهد باشد.

موسیقی پاپ کشور در شرایطی وارد فصل زمستان شده که یک ۹ ماه خوب را سپری کرده است. آلبوم‌ها و تک‌تراک‌های بسیاری منتشر شده و بازار کنسرت هم حسابی داغ بوده است. این روند نشان می‌دهد که علاوه بر خوانندگان، دفاتر پخش و تهیه‌کنندگان موسیقی، شاغلان این حوزه که شامل نوازندگان، استودیوها، فعالان حوزه موزیک‌ویدئو، آهنگسازان و… می‌شود نیز روزهای پرکاری را سپری کرده‌اند تا موسیقی پاپ، رونق روزهای ابتدایی امسال خود را برای ۹ ماه متوالی بعد خود نیز حفظ کند.

این عملکرد در شرایطی رقم خورده که اگر این وضعیت برای ۳ ماه پیش‌رو نیز تکرار شود، یک راندمان چشمگیر در حوزه موسیقی پاپ کشور رقم خواهد خورد که می‌تواند به‌عنوان یک نقشه‌راه، اتفاق‌های خوبی را برای موسیقی پاپ سال آینده کشور رقم بزند.

جامعیت اتفاق‌های امسال، از آن حیث اهمیت دارد که این رونق، تنها شامل خوانندگان و فعالان موسیقی پرمخاطب و امروزی نبوده است. طی ۹ ماه اخیر، برخی آهنگسازانی که طی سالیان اخیر، ظهور چندانی نداشتند، دوباره شروع به فعالیت جدی کرده‌اند و حتی خوانندگان دهه‌های ۷۰ و ۸۰ که در این سال‌ها، کمتر بر روی صحنه آفتابی می‌شدند، تصمیم گرفتند تا هنر خود را در چند کنسرت به نمایش گذاشته و حالا مصمم‌تر از هر زمان دیگری، مشغول اجرای برنامه‌های بعدی خود هستند.

با توجه به اینکه طی ۳ ماه آینده، خلل چندانی در مورد اجراهای زنده وجود ندارد، باید انتظار داشت که آمار اجراهای زنده به ۵ هزار نوبت نزدیک شده و چه‌بسا که از این مرز نیز عبور کند

نگاهی به آهنگ‌هایی که امسال وارد بازار شده‌اند نشان می‌دهد که تقریبا تمامی خوانندگان فعال در حوزه موسیقی پاپ، امسال کارهایی را اجرا کرده‌اند که این اتفاق می‌تواند نوید خوبی برای تحرک بدنه اصلی موسیقی پاپ کشور که مخاطبان بیشتری به‌نسبت گونه‌های دیگر موسیقی دارد، محسوب شود.

این جریان‌سازی در شرایطی محقق شده که طی ۹ ماه اخیر، مناسبت‌هایی چون ماه رمضان، محرم، صفر و ایام فاطمیه پشت‌سر گذاشته شده که این راندمان خوب، می‌تواند منادی این حقیقت باشد که طی ۳ ماه آینده که تقریبا هیچ مناسبت عزاداری وجود ندارد، عملکرد موسیقی پاپ، بهتر از مدت‌زمان مشابه ۳ فصل ابتدایی سال باشد. ضمن اینکه طی ۳ ماه انتهایی، جشنواره موسیقی فجر نیز برگزار می‌شود که این جشنواره نیز می‌تواند به‌زعم خود، پذیرای مخاطبان قابل‌توجهی باشد.

ریتم تند پاپ در زمستان؛ نت‌ها کوک می‌شوند

همچنین طی هفته‌های آتی، خوانندگان تلاش می‌کنند تا قطعات جدیدی از خود منتشر کنند تا کنسرت‌های رو به نوروز آنها با غافلگیری همراه باشد بنابراین باید منتظر اتفاق‌های خوبی در حوزه موسیقی پاپ کشور باشیم. علی‌الخصوص آن‌که وضعیت انتشار آهنگ با اجرای زنده، به یک تعامل معنادار رسیده که بازتاب‌های بسیاری در اجرای زنده دارد. آهنگی که با اقبال مواجه شود، سبب رونق بیشتر اجرای آن خواننده شده و برعکس. موسیقی پاپ کشور، مدت‌ها بود که به دلایلی چون ناترازی وضعیت اجرای زنده، چنین ساماندهی هدفمندی را شاهد نبوده است.

در طول ۹ ماه گذشته، بالغ بر ۳ هزار نوبت کنسرت اجرا شده است که این عملکرد، باتوجه به مصادف شدن با مناسبت‌های مذهبی، یک عملکرد قابل‌قبول به حساب می‌آید. با توجه به اینکه طی ۳ ماه آینده، خلل چندانی در مورد اجراهای زنده وجود ندارد، باید انتظار داشت که این آمار به ۵ هزار نوبت نزدیک شده و چه‌بسا که از این مرز نیز عبور کند. اتفاقی میمون در صنعت موسیقی پاپ کشور که بیش از هر نشانه‌ای، رونق و تکاپویی معنادار در این زمینه را نوید می‌دهد. رونقی که می‌تواند بهترین پشتوانه برای ورود موسیقی به سال ۱۴۰۳ و ثبت نتایجی درخشان‌تر باشد.

۲۲۰

About admin

admin

دیدگاهتان را بنویسید