دیپلمات فرانسوی: کاهش تعهدات برجامی ایران به خاطر نقض توافق توسط آمریکا بود

[ad_1]

«ژرار آرو» سفیر پیشین فرانسه در واشنگتن که همزمان با تلاش‌های «امانوئل مکرون» رییس جمهوری فرانسه برای جلوگیری از خروج آمریکا از برجام در این سمت حضور داشت، در پیامی توییتری به مسایل مربوط به این توافق پرداخت.

وی در پاسخ به توییت «دیوید فریدمن» سفیر آمریکا در فلسطین اشغالی درباره برجام نوشت: برجام برای پوشش مسایلی غیر از مسئله هسته‌ای نبود. اروپایی‌ها هم آمادگی خود را برای پرداختن به مسایل غیرهسته‌ای ایران به همراه آمریکا در تکمیل برجام اعلام کرده بودند.

آرو در واکنش به ادعای فریدمن که گفته بود ایران توافق هسته‌ای را نقض کرده، با اشاره به گام‌های پنج‌گانه ایران در کاهش تعهدات برجامی، افزود: ایران توافق را پس از آن و به این دلیل نقض کرد که ایالات متحده این کار را کرده بود.

سفیر آمریکا در فلسطین اشغالی در پیامی در صفحه توییتر خود از اعلام مشاوران «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مبنی بر بازگشت به برجام در صورت پیروزی انتقاد کرده و مدعی شده بود که ایران این توافق را نقض کرده است.

فریدمن همچنین در حالی ادعا کرده بود که ایران از فرایند برجام برای توسعه موشک‌های بالستیک و نفوذ در کشورهای منطقه استفاده کرده است، که اساسا برجام توافقی بر محور مسایل هسته‌ای است و ارتباطی به فعالیت‌های دفاعی و منطقه‌ای ایران ندارد.

«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ برخلاف قوانین بین‌المللی و با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، از برجام خارج شده و همه تحریم‌های رفع شده به واسطه این توافق را علیه ملت ایران بازگرداند.

خروج ترامپ از برجام در حالی بود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در برجام به عنوان تنها مرجع راستی‌آزمایی هسته‌ای ایران شناسایی شده، در همه گزارش‌های خود پایبندی کامل تهران به این توافق را تایید کرده بود.

دولت ترامپ اکنون پس از گذشت بیش از دو سال از خروج از توافق هسته‌ای و در حالی که زمان انقضای تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران براساس بندهای برجام در حال نزدیک شدن است، همه تلاش خود را برای تمدید این تحریم‌ها به کار گرفته است.

واشنگتن با این ادعای واهی که به رغم خروج از برجام هنوز یکی از مشارکت‌کنندگان این توافق به شمار می‌آید و حق استفاده از مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ را دارد، تلاش می‌کند که از انقضای تحریم تسیحاتی جلوگیری کند.

این در حالی است که کشورهای باقی‌مانده در برجام و اتحادیه اروپا به صراحت اعلام کرده‌اند که آمریکا از برجام خارج شده و دیگر هیچ حقی به عنوان مشارکت‌کننده در این توافق ندارد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید