درگیری ارتش لبنان با تعدادی از زندانیان در طرابلس

[ad_1]

به گزارش روز چهارشنبه “المنار” شبکه رسانه ای حزب الله، بر اثر این درگیری ۱۰ نفر از نظامیان لبنان و نیروهای امنیت داخلی و ۸  زندانی زخمی شدند. برخی از زندانیان به دلیل شلیک گاز اشک‌آور از سوی نظامیان لبنانی دچار تنگی نفس شده که توسط نیروهای امدادی کمک‌رسانی شدند.

همچنین بر اثر ایجاد حریق در نتیجه این درگیری در زندان ، نیروهای آتش نشانی و امدادرسانان نهادهای مدنی لبنان خود را به محل حادثه رسانده و اقدام به اطفای آن کردند.

گرچه علت این درگیری در خبر المنار ذکر نشده، اما به نظر می رسد زندانیان محبوس در زندان ” القبه ” محل درگیری در اعتراض به خطرات احتمالی شیوع “ویروس کرونا” به زندان، رخ داده باشد ، موضوعی که این روزها در اکثر زندان های لبنان دیده می‌شود.

 لبنان دارای ۲۴ زندان با گنجایش سه هزار زندانی است، اما به دلایل مختلف هم اکنون بیش از هفت هزار زندانی در این مکانها نگهداری می‌شوند که ۳۵ درصد آنها از اتباع دیگر کشورها از جمله سوریه هستند.

وضعیت بهداشتی و درمانی اکثر زندانهای لبنان در زمان عادی نیز مناسب نیست و با کمبودهای زیادی مواجه هستند و اکون با همه‌گیری بیماری “کووید ۱۹ “، زندانیان این کشور بیشتر با وحشت ابتلاء به این بیماری کشنده صبح را به شب و شب را به صبح می رسانند تا خود این بیماری.

تعدادی از زندانیان در لبنان گفته‌اند ورود ویروس به زندان در حکم اعدام جمعی زندانیان است .

برخی از این زندانیان با اعلام نگرانی از کمبودهای بهداشتی و درمانی و خطر ابتلاء به بیماری کرونا درخواست آزادی مشروط، عفو و بخشش مدت محکومیت، تخفیف در مجازات و دیگر روشهای کمک به آزادی زندانیان را مطرح کرده‌اند، اما هنوز نتیجه‌ای نگرفته‌اند.

 تعدادی از زندانیان سوری نیز خواستار انعقاد پیمان تبادل زندانی با سوریه شده‌اند تا بتوانند به کشور خود بازگشته و از امکان عفو رییس جمهوری کشورشان بهرمند شوند.

در همین پیوند برخی رسانه‌های لبنان از احتمال دستور عفو تعدادی از زندانیان بیمار و مسن و کسانی که دارای بیماریهای زمینه‌ای مانند بیماری‌های قلبی، ریوی و دیابت هستند از سوی “میشل عون” رییس جمهوری این کشور خبر داده‌اند، اما با توجه به اینکه تعداد اینگونه بیماران زیر ۳۰۰ نفر است، به نظر نمی‌رسد تاثیر چندانی بر کاهش تعداد هفت هزار نفری زندانیان داشته باشد.

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت و درمان لبنان و بیمارستان دولتی “رفیق حریری” مرکز پذیرش و درمان بیماران کرونا، هم اکنون ۵۴۸ نفر در این کشور مبتلا به ویروس کرونا بوده و ۱۹ نفر از مبتلایان نیز فوت کرده‌اند.

دولت لبنان برای جلوگیری از گسترش این بیماری از دو هفته پیش اقدام به بستن فرودگاهها، بنادر و مرزهای زمینی کرده و تمام مدارس، دانشگاهها، اجتماعات و گردهمایی‌های سیاسی و صنفی را ممنوع اعلام کرده است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید