دانشگاههای سبزوار میزبانان شایسته‌ای برای دانشجویان افغانستانی هستند

[ad_1]

دکتر علی اصغر مولوی روز دوشنبه با بیان این مطلب به خبرنگار ایرنا افزود: دانشگاه حکیم سبزواری دومین قطب دانشگاهی خراسان رضوی و شرق کشور ظرفیت مناسبی برای جذب دانشجویان افغانستانی و کشورهای منطقه دارد.

وی با اشاره به ویژگی‌های دانشجویان افغانستانی ادامه داد: این دانشجویان افرادی سختکوش، قانع و قدردان هستند و حضور آنها در دانشگاه حکیم رغبت به علم و درس خواندن را در فضای دانشگاه بیشتر کرده است.

رییس دانشگاه حکیم سبزواری با اشاره به روابط  خوب بین دانشجویان افغانستانی با استادان و دانشجویان ایرانی گفت: دانشجویان افغانستانی دانشگاه حکیم سبزواری بیشتر در  رشته‌های کامپیوتر، معماری و رشته های مهندسی تحصیل می‌کنند.

مولوی افزود: دانشجویان افغانستانی دانشگاه حکیم سبزواری طی سالهای اخیر رتبه‌های تک رقمی و دو رقمی کنکور کارشناسی ارشد را کسب کرده‌اند چنان که دو سال قبل یکی از آنها حائز رتبه یک کنکور کارشناسی ارشد در رشته روابط بین الملل شد.

وی ادامه داد: در راستای افزایش مبادلات علمی تاکنون  تفاهمنامه‌های همکاری بین المللی بین دانشگاه حکیم سبزواری با دانشگاههای سید جمال‌الدین اسدآبادی و دانشگاه دولتی ولایت لغمان و هرات افغانستان منعقد شده است.

رییس دانشگاه حکیم سبزواری با اشاره به افزایش تعاملات علمی دانشگاه حکیم سبزواری با دانشگاه‌های افغانستانی افزود: هم اینک هفت استاد دانشگاه‌های افغانستان در مقاطع تحصیلات تکمیلی این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

مولوی افزود: همچنین با راه‌اندازی دفتر امور کنسولی دانشگاه حکیم سبزواری تسهیل در امور دانشجویان افغانستانی و غیر ایرانی شامل صدور گذرنامه و روادید تحصیلی، مجوز اقامت، مهاجرت و تمدید اعتبار گذرنامه فراهم شده است.

وی ادامه داد: دشمنان از اتحاد و وحدت دو کشور دوست و همسایه ایران و افغانستان و سایر کشورهای اسلامی هراسان و مدام در پی توطئه هستند اما  بصیرت نخبگان، جوانان و مردم دو کشور دسیسه آنها را نقش بر آب کرده است.

دانشگاه حکیم سبزواری جزء ۲۲ دانشگاه محور در کشور است که با حدود ۹ هزار دانشجو دارای ۳۳ گروه آموزشی، ۱۳۹ کد رشته‌ تحصیلی در مقاطع کارشناسی تا دکتری و ۱۰ دانشکده است.

سبزوار در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد واقع است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید