خروج دو کارمند سفارت هند از پاکستان پس از جدال دیپلماتیک

[ad_1]

رسانه‌های پاکستانی روز سه‌شنبه گزارش دادند: جدال دیپلماتیک اخیر میان دو رقیب سنتی شبه‌قاره با خروج دو نفر از اعضای سفارت هند از پاکستان به پایان رسید.

براساس این گزارش، پلیس پاکستان یک هفته پیش مدعی شد که دو نفر از کارمندان سفارت هند در تصادف رانندگی و مصدوم شدن یک عابر، مقصر شناخته شدند و زمانی که درصدد ترک محل حادثه بودند، توسط پلیس بازداشت شدند.

هرچند دو کارمند سفارت هند پس از چند ساعت بازداشت و تحقیقات آزاد شدند اما این ماجرا واکنش شدید دهلی‌نو را برانگیخت و کاردار پاکستان نیز به وزارت امور خارجه هند احضار شده بود.

رسانه‌های پاکستانی نوشتند: دو کارمند سفارت هند از سوی دهلی‌نو فراخوانده شدند و روز گذشته از طریق گذرگاه مرزی “واگا” در شرق پاکستان به هند بازگشتند.

اسلام‌آباد و دهلی‌نو همواره یکدیگر را به آزار و اذیت دیپلمات‌ها و اعمال محدودیت‌های غیرعادی بر فعالیت سفارتخانه پاکستان و هند متهم می‌کنند.  

بازداشت دو کارمند سفارت هند در پایتخت پاکستان در حالی صورت گرفت که دهلی‌نو ماه گذشته دو کارمند بخش کنسولی سفارت پاکستان را به اتهام آنچه که جاسوسی خوانده شد، از هند اخراج کرد.  

دو کارمند سفارت پاکستان در دهلی‌نو  ۱۱ خردادماه امسال توسط پلیس هند بازداشت شدند. دولت هند این افراد را در فهرست سیاه قرار داد و سپس دستور خروج آنان از هند ظرف ۲۴ ساعت را صادر کرد.  

سال گذشته کمیته امنیت ملی پاکستان در واکنش به الحاق منطقه کشمیر از جانب هند، سفیر خود از دهلی‌نو را فراخواند و سفیر هند در اسلام‌آباد را اخراج کرد و چند هفته پس از آن حکم ترک خاک پاکستان را برای ۱۳ دیپلمات هندی و اعضای خانواده‌های آنان صادر کرد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید