حدود ۱۰ هزار هکتار از مزارع منطقه سیستان علیه زنگ زرد سمپاشی شد

[ad_1]

غلام‌حیدر زورقی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: آفت زنگ زرد از جمله بیماری‌های محصولات غله است که در مواقعی که مزرعه دارای رطوبت بالا باشد، شرایط برای شیوع آن مساعد می‌شود و در روزهایی که بارش‌ها در منطقه روند افزایشی داشته احتمال شیوع آن نیز قوت گرفته است.
وی افزود: علایم این بیماری به صورت بروز جوش‌های زرد یا نارنجی کم رنگ به صورت ردیفی و موازی با برگ‌ها روی سطح و پایین‌تر از برگ بروز می‌کند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان با بیان اینکه شرایط آب و هوایی، ابرناکی، بارندگی، شبنم و درجه حرارت پایین از عواملی است که باعث بروز بیماری زنگ زرد در غلات به خصوص گندم می‌شود افزود: بیشترین سطح مبارزه با این بیماری قارچی با ۲ هزار و ۲۳۰ هکتار در زهک، ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار در هیرمند و ۲ هزار و ۵۰ هکتار در هامون انجام شده است.

وی گفت: با وجودی که توسعه، ترویج و بهره‌گیری از ارقام اصلاح شده که مقاومت بیشتری در مقابل این بیماری دارند کشاورزان نسبت به کشت ارقام محلی اقدام کرده‌اند و همین مساله باعث گسترش این بیماری در منطقه شده است.

زورقی بیان کرد: در سال زراعی جاری با توجه به آورد رودخانه هیرمند بیش‌از ۵۰ هزار هکتار از اراضی سیستان زیر کشت غلات رفته است.

وی از کشاورزان شمال سیستان و بلوچستان خواست که برای استفاده از نظرات کارشناسان به مدیریت‌های جهاد کشاورزی شهرستان‌های پنجگانه سیستان مراجعه کنند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید