تفاهم‌نامه ۱۵ هزار میلیارد ریالی جهش تولید در بوشهر امضا شد

تفاهم‌نامه ۱۵ هزار میلیارد ریالی جهش تولید در بوشهر امضا شد

علی درویشی روز دوشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: به موجب این تفاهم‌نامه عملیات اجرایی، تکمیل و بهره‌برداری از ۳۲ عنوان طرح و پروژه با حجم سرمایه‌گذاری ۱۵ هزار میلیارد ریال و اشتغال زایی پنج‎هزار و ۸۸۳ نفر تصویب شده و مطابق با برنامه زمان‌بندی اجرایی خواهد شد.

وی بیان کرد: طرح‌ها و پروژه‌های جهش تولید استان بوشهر شامل سه پروژه تکمیل و بهبود کمیت و کیفیت خدمات تخصصی درمانی و زنجیره تولید و فرآوری محصولات کشاورزی و شیلاتی در قالب ۱۰ طرح است.

درویشی ادامه داد: افزایش ظرفیت تولید محصولات کشاورزی با رویکرد افزایش بهره‌وری و صرفه جویی منابع آب با توسعه کشت گلخانه‌ای در مساحت ۱۱۰ هکتار از مناطق استان، کمک به تکمیل و احداث چهار بندر صیادی برای تثبیت اشتغال و معیشت صیادان، تکمیل زیرساخت‌های آبزی‌پروری در قالب سه سایت پرورش میگو و تکمیل و بهره‌برداری از هفت طرح بزرگ صنعتی و فنآورانه در این استان از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه است.

وی گفت: تکمیل و بهره‌برداری از پنج طرح و پروژه حوزه گردشگری و خدمات و توسعه پروژه‌های مردمی پایگاه اقتصاد مقاومتی بسیج استان از دیگر مواردی است که در تفاهم‌نامه مشترک استانداری بوشهر و سازمان برنامه و بودجه کشور گنجانده شده‌است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان بوشهر افزود: در اجرای این تفاهم نامه از مجموع منابع مالی مورد نیاز طرح ها و پروژه‌های جهش تولید استان حدود یکهزار و ۶۱۹ میلیارد ریال از محل ردیف ۲۹ تبصره ۱۴ قانون بودجه در قالب اعتبار و کمک‌های فنی و اعتباری و  ۸۵ میلیارد ریال اعتبارات بودجه استانی سال جاری با اولویت توسط سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تأمین خواهد شد.

وی یادآور شد: از حجم سرمایه‌گذاری پیش بینی شده ۱۱۰ میلیارد ریال از محل بودجه شرکت‌های دولتی و موسسه‎ها و نهادهای عمومی غیر دولتی و حدود چهارهزار و ۷۲۲ میلیارد ریال نیز توسط بخش خصوصی تامین می‌شود.

درویشی اضافه کرد: به لحاظ اهمیت نقش بانک‌ها در تامین منابع مالی طرح ها، بالغ بر ۹ هزار و ۲۹۹  میلیارد ریال سرمایه‌گذاری طرح‌های جهش تولید در قالب تسهیلات از محل منابع داخلی بانک‌های عامل تامین می‌شود که ۳ درصد یارانه نرخ سود تسهیلات اعم از سرمایه ثابت و سرمایه در گردش به عنوان مشوق سرمایه‌گذاران توسط دولت از محل اعتبارات ردیف ۲۹ تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کشور تأمین خواهد شد.

وی بیان کرد: تسهیلات سرمایه ثابت طرح‌ها نیز به صورت سالانه با اقساط ماهانه (۶ ماه دوره تنفس و پنج سال دوره بازپرداخت) و تسهیلات سرمایه در گردش این طرح‌ها یک ساله و بازپرداخت آن برای بخش کشاورزی با اقساط سالانه و برای سایر بخش‌ها با اقساط ماهانه است.

درویشی ادامه داد: به لحاظ اهمیت تکمیل بموقع و بهره‌برداری از طرح و پروژه‌های جهش تولید، بر اساس مفاد تفاهم‌نامه جهش تولید، ساز و کارهای لازم در فرآیند اجرا و تکمیل آنها پیش بینی شده که مطابق آن علاوه بر نظارت عملیاتی، موانع و مشکلات احتمالی و راهکارهای رفع آنها به طور مستمر پیگیری و در ستاد اقتصاد مقاومتی استان بررسی و تصمیم‌گیری می‌شود.Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *