ترکیه ۱۷ هزار پیکارجوی سوری را به لیبی اعزام کرده است

[ad_1]

به گزارش ایرنا به نقل از اسکای نیوز، دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد، ترکیه تاکنون ۱۷ هزار مزدور سوری از جمله ۳۵۰ کودک را پس از آموزش‌های نظامی به لیبی فرستاده است.

بر اساس این گزارش، ترکیه تا کنون ۱۰ هزار مزدور غیر سوری از جمله ۲ هزار و ۵۰۰ مزدور تونسی را از خاک سوریه با کمک سرویس‌های اطلاعاتی خود به لیبی اعزام کرده است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه افزوده است: ترکیه به اعزام نیروهای بیشتر به لیبی ادامه می‌دهد.

رامی عبدالرحمن مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد، مزدوران سوری که برای جنگ در کنار دولت وفاق ملی به لیبی اعزام می‌شوند ماهیانه ۲ هزار دلار دریافت می‌کنند، همچنین ترکیه به آنها تابعیت این کشور را اعطا می‌کند.

بنابراین گزارش، تاکنون ۴۸۱ نفر از جمله ۳۴ کودک و نوجوان از مزدوران ترکیه در درگیری‌های لیبی کشته شدند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه چندی قبل در گزارشی اعلام کرده بود که صدها نفر از مزدوران ترکیه برای انتقال از سوریه به ترکیه رفته و سربازگیری و ثبت نام آنها از سوی نیروهای موسوم به ارتش ملی سوریه طبق دستورات دستگاه اطلاعاتی ترکیه صورت می‌گیرد.

همزمان با افزایش درگیری‌ها در لیبی میان نیروهای دولت وفاق ملی و نیروهای موسوم به ارتش ملی به رهبری ژنرال «خلیفه حفتر» آنکارا بصورت جدی وارد موضوع لیبی شده و بطور رسمی از دولت «فایز السراج» در مقابل دولت حامی ژنرال «خلیفه حفتر»، فرمانده ارتش شرق لیبی حمایت می‌کند.

در همین حال ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی ششم آذرماه ۹۸ و در جریان سفر فایز السراج رییس دولت وفاق ملی لیبی به آنکارا و دیدار با رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه ۲ قرارداد مهم امضا کردند.

توافق نخست در مورد حریم دریایی ترکیه و لیبی در دریای مدیترانه و قرارداد دیگری در مورد توسعه همکاری‌های امنیتی و نظامی میان ۲ طرف امضا شد.

اردوغان نیز دی ماه ۱۳۹۸ اعلام کرد که کشورش به درخواست دولت وفاق ملی لیبی به آن کشور نیروی نظامی اعزام خواهد کرد.

پارلمان ترکیه نیز در این رابطه ۱۲ دی ماه ۹۸ با لایحه مجوز اعزام نیروی نظامی برای حمایت از دولت وفاق لیبی موافقت کرد.

در مقابل کشورهای مصر، امارات متحده عربی، عربستان، فرانسه، قبرس و یونان از دولت شرق لیبی به فرماندهی ژنرال حفتر حمایت می‌کنند و هفته گذشته با صدور بیانیه‌ای مشترک دخالت نظامی ترکیه در لیبی را محکوم کردند و از دولت آنکارا خواستند، اعزام جنگجویان خارجی از سوریه به لیبی را متوقف کند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید