ترکیه: کشف میدان گاز طبیعی منجر به همکاری با ایران و روسیه می‌شود

ترکیه: کشف میدان گاز طبیعی منجر به همکاری با ایران و روسیه می‌شود

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری رویترز، «برات آلبایراک» روز سه‌شنبه افزود: کشورهایی که سال‌ها با آنها همکاری داشتیم، ایران و روسیه هستند. این دوره جدید برای ترکیه ممکن است منجر به همکاری‌های جدید با این کشورها شود.

وی اضافه کرد: روسیه در سخت‌ترین شرایط فروش گاز به ترکیه را قطع نکرد.

«رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه روز جمعه گذشته از کشف یک میدان بزرگ گازی در دریای سیاه خبر داد و گفت که این میدان، حاوی ذخایر گاز طبیعی به حجم ۳۲۰ میلیارد متر مکعب است و آنکارا قصد دارد تا سال ۲۰۲۳ گاز طبیعی آن را آماده توزیع و فروش کند.

یکی از مسایل و مشکلات پیش روی ترکیه، کمبود منابع انرژی بوده که به همین علت، این کشور برای دستیابی به این منابع، وارد آب‌های مدیترانه شرقی شده است و کشتی‌های ترکیه از سال‌ها قبل اکتشاف نفت و گاز را در دریای مدیترانه آغاز کرده‌اند.

همچنین وجود منابع قابل توجه گاز در شرق مدیترانه که از آن به عنوان «اِلدورادو» (سرزمین افسانه‌ای طلا) تعبیر می‌شود، باعث ایجاد تنش‌های میان ترکیه، یونان و فرانسه شده که هیچ یک حاضر نیستند از رویای دسترسی به این منابع ارزشمند چشم بپوشند.

ترکیه، یونان و قبرس در میان دست‌کم هشت کشوری هستند که بر منابع گازی شرق مدیترانه ادعا دارند.

یونان و قبرس (بخش یونانی نشین) از مهمترین و برجسته‌ترین مخالفان ترکیه و عملیات اکتشافی این کشور در مدیترانه شرقی هستند.

[ad_2]

Source link

Previous post طرز تهیه زرشک pilaf با مرغ؛ اتاق و خوشمزه است
ترکیه واکنش آمریکا به دیدار اردوغان با هیات حماس را محکوم کرد Next post ترکیه واکنش آمریکا به دیدار اردوغان با هیات حماس را محکوم کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *