ترکیه به اعزام شبه‌نظامیان سوری به لیبی ادامه می‌دهد

[ad_1]

به گزارش تارنمای دیده‌بان حقوق بشر سوریه، ترکیه طی روزهای گذشته همزمان با بازگشت شماری از نیروهای اعزامی به لیبی، گروه جدیدی از شبه‌نظامیان سوری را به لیبی اعزام کرده است.

بر اساس این گزارش، شمار نیروهای اعزامی به لیبی که از این کشور بازگشتند به ۲ هزار و ۶۰۰ نفر می‌رسد و شمار کودک سربازانی که از سوی ترکیه اعزام شدند نیز حدود ۳۰۰ نفر است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه افزوده است: طی روزهای گذشته ۱۴ شبه‌نظامی سوری که در کنار دولت وفاق ملی علیه ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال خلیه حفتر می‌جنگند، کشته شدند.

این گزارش می‌افزاید، از آغاز اعزام شبه‌نظامیان سوری به لیبی تا کنون ۴۱۷ نفر از آن‌ها از جمله ۳۰ کودک و نوجوان در درگیری‌ها کشته شدند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه چندی قبل در گزارشی اعلام کرده بود که صدها نفر از مزدوران ترکیه برای انتقال از سوریه به ترکیه رفته و سربازگیری و ثبت نام آنها از سوی نیروهای موسوم به ارتش ملی سوریه طبق دستورات دستگاه اطلاعاتی ترکیه صورت می‌گیرد.

همزمان با افزایش درگیری‌ها در لیبی میان نیروهای دولت وفاق ملی و نیروهای موسوم به ارتش ملی به رهبری ژنرال «خلیفه حفتر» آنکارا بصورت جدی وارد موضوع لیبی شده و بطور رسمی از دولت «فایز السراج» در مقابل دولت حامی ژنرال «خلیفه حفتر»، فرمانده ارتش شرق لیبی حمایت می‌کند.

در همین حال ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی ششم آذرماه ۹۸ و در جریان سفر فایز السراج رییس دولت وفاق ملی لیبی به آنکارا و دیدار با رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه دو قرارداد مهم امضا کردند.

توافق نخست در مورد حریم دریایی ترکیه و لیبی در دریای مدیترانه و قرارداد دیگری در مورد توسعه همکاری‌های امنیتی و نظامی میان دو طرف امضا شد.

اردوغان نیز دی ماه ۱۳۹۸ اعلام کرد که کشورش به درخواست دولت وفاق ملی لیبی به آن کشور نیروی نظامی اعزام خواهد کرد.

پارلمان ترکیه نیز در این رابطه ۱۲ دی ماه ۹۸ با لایحه مجوز اعزام نیروی نظامی برای حمایت از دولت وفاق لیبی موافقت کرد.

در مقابل کشورهای مصر، امارات، عربستان، فرانسه، قبرس، یونان از دولت شرق لیبی به فرماندهی ژنرال حفتر حمایت می‌کنند و هفته گذشته با صدور بیانیه‌ای مشترک دخالت نظامی ترکیه در لیبی را محکوم کردند و از دولت آنکارا خواستند، اعزام جنگجویان خارجی از سوریه به لیبی را متوقف کند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید