تاکید ایران و سوریه بر گسترش روابط اقتصادی، علمی و پژوهشی

تاکید ایران و سوریه بر گسترش روابط اقتصادی، علمی و پژوهشی

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) در این نشست که به ریاست “بسام ابراهیم” وزیر علوم سوریه و ” حسن دانایی فر” مشاور معاون اول رییس جمهوری و دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با سوریه و عراق برگزار شد، چشم انداز همکاری‌ها در حوزه اعطای بورسیه‌های تحصیلی و برگزاری دوره‌های بازپروری، آموزش و برنامه تبادل دانشجو و استاد و نیز برگزاری کنفرانس علمی و ایجاد مراکز تحقیقاتی و پارک فناوری بررسی شد.

وزیر علوم سوریه در این دیدار به روابط علمی متمایز تهران، دمشق و برنامه‌های همکاری علمی، فرهنگی و پژوهشی میان دو کشور اشاره کرد.

ابراهیم گفت: مراکز پژوهشی و تحقیقاتی ایران در حوزه‌های مختلف بویژه در زمینه پزشکی، تکنولوژی نانو و سلول‌های بنیادی پیشرفت‌های قابل توجهی داشته‌اند.

دانایی فر نیز در این دیدار، با اشاره به اهمیت ارتقای روابط علمی و پژوهشی میان دانشگاه‌های ایرانی و سوری گفت: شرایط اقتضا می‌کند که برای رسیدن به بهترین نتایج در پروژه‌های  علمی تلاش‌ها دوچندان شود.

همچنین در دیدار هیأت ایرانی با “طلال البرازی”وزیر تجارت داخلی و حمایت از مصرف کننده، همکاری اقتصادی، تبادل تجاری و راهکارهای توسعه و تقویت آن و نیز آخرین اخبار در مورد پروژه‌های اجرایی ایران در سوریه بررسی شد.

در این دیدار دو طرف در خصوص نیازمندی‌های بازار دو کشور شامل مواد غذایی و مصرفی و ضرورت ایجاد سازوکار برای تبادل کالاها و تأمین مایحتاج ملت سوریه و ایران برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه [آمریکا و دیگر متحدان] آن تأکید کردند.

لزوم ارتقای سطح روابط همکاری اقتصادی وتبادل تجاری تا سطح روابط سیاسی متمایز دو کشور  نیز مورد تأکید قرار گرفت.Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *