تاسیس نهادی بین المللی در کلانشهرهای جهان پیشنهاد شد

[ad_1]

به گزارش ایرنا، شهربانو امانی روز یکشنبه در نطق پیش از دستور خود در جلسه شورای شهر تهران ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان و ۹ اردیبهشت روز ملی شوراها، گفت: پیشنهاد می‌کنم شورای شهر، با تشکیل کمیته ای، امکان تاسیس نهادی بین المللی بین شوراهای کلانشهرهای جهان را بررسی کند.

وی یادآورشد: این موضوع، هم در راستای اهداف فوق است و هم دیپلماسی عمومی ایران را در سطح جهان تقویت خواهد کرد، همچنین پیشنهاد می‌کنم شورای شهر با همکاری شورای عالی استان‌ها، ارتقای ماموریت‌ها و نقش شهرداری‌ها و شوراهای شهر را  به طور جدی در دستور کار خود قرار دهد.

امانی اظهار داشت: به اندیشمندان و اصحاب رسانه پیشنهاد می‌کنم که گفتمان‌هایی حول این موضوع را شکل دهند تا زوایای آن دقیق تر شود، هر چند در شرایط تحریم هستیم ولی به شهرداری تهران پیشنهاد می‌کنم تا امکان توسعه روابط بین المللی را بررسی کنند.

این عضو شورای شهر تهران گفت: پیشنهاد ایجاد یک بانک بین المللی بین شهرداری‌های کلانشهرهای جهان می‌تواند یک گامی برای شروع باشد، تجربه موفقی از ایجاد بانک شهر در داخل کشور داریم که وابستگی‌ها را کاست و وجود چنین نهادی در سطح بین الملل، فواید زیادی خواهد داشت.

وی ادامه داد: در جهان حاضر بیش از نیمی از مردم در شهرها و در تراکم و پویایی بالا زندگی می‌کنند و بحران کرونا، بیش از پیش نشان داد که کیفیت جامعه، اهمیت بسیار بالایی در کیفیت زندگی شخصی افراد دارد؛ خوب یا بد، کرونا نقش دولت ها در اداره اجتماع را پررنگ‌تر کرد و به نظر من، رابطه دولت-ملت به قبل و بعد از کرونا تقسیم خواهد شد و منظورم از دولت، صرفا دولت‌های مرکزی نیست که اتفاقا دولت‌های محلی است.

امانی تاکید کرد: از یک سو، مردم در دوران پساکرونا، خواهند پذیرفت و مطالبه خواهند کرد که جامعه باید بیش از گذشته مدیریت و کنترل شود و دولت ها و قدرت سیاسی، اقتدار بیشتری خواهند یافت و از سوی دیگر، این تمایل، قطعا به نفع دموکراسی نخواهد بود و حکومت مردم را بر مردم، دچار پسرفت تاریخی خواهد کرد.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه راه حل، انتخاب بین این یا آن نیست که هردو ضروری هستند گفت: هم کنترل و مدیریت جامعه و هم حفظ حاکمیت مردم و به نظرم، علاوه بر توانمندسازی شهروندان، یک راه حل میانه و مهم، تقویت دولت‌های محلی است، چون می‌توان در عین مدیریت جامعه، از تمرکز قدرت سیاسی کاست و تعادل را برقرار کرد.

وی با تاکید بر اینکه مجالس و دولت‌های محلی، هسته‌ای نرم و بافتی مردمی و سرزنده از قدرت سیاسی را شکل خواهند داد افزود: برای این منظور، نخست پارلمان‌ها و دولت‌های محلی باید تقویت شوند و ارتقا یابند و حوزه ماموریت آنها، بخش های بیشتری از مدیریت محلی را شامل شود، دوم ساختارهای هماهنگ قویتری بین مدیریت‌های محلی و مرکز لازم خواهد بود و در نهایت ارتباطات بین المللی بین پارلمان‌ها و دولت‌های محلی باید شکل گیرد.

امانی افزود: واقعیت این است که در این روزهای پرمسئولیت، دوشادوش دولت و بخش درمان، شوراها و شهرداری‌ها وظایف سنگینی بر عهده دارند و می‌توانند نقش کلیدی در کیفیت مدیریت بحران کرونا ایفا کنند.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: در روزهای گذشته، بحث‌هایی در ارتباط با آمار مربوط به کرونا پیش آمده است، ضمن تاکید بر حق مدیریت شهر و مردم بر اطلاع از آمارهای تفکیک شده شهری و استانی، ضروری است تا از زحمات بسیار گرانقدر کادر درمان و مسئولان بهداشت کشور تشکر کنم. جان همه انسانها عزیز است و پوزش می‌خواهم که مرگ انسانها را، آمار می‌نامم ولی چاره ای ندارم که به مدد آن، از حق دفاع کنم.  

وی تاکید کرد: آمار مربوط به کرونا در ایران، به محاسبه هر گروه و نهاد داخلی یا خارجی، به طور قابل توجهی پایین‌تر از آمار رسمی کشورهای بزرگ اروپایی است که به اذعان رسانه های مستقل خودشان، همین آمار رسمیشان نیز کمتر از آمار واقعی آنهاست، در این شرایط بحرانی، ضروری است مدارای بیشتری با یکدیگر بکنیم، فشار بسیار زیادی بر مسئولان بهداشت کشور وجود دارد و بی نهایت از آنها متشکریم و اطلاع شخصی دارم از مصائبی که متحمل می‌شوید، لکن تردید نداشته باشید که ارایه آمار تفکیکی، بر افتخارتان خواهد افزود و مردم را نیز به اصل امور آگاهتر خواهد کرد.

این عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: تردید ندارم که شفاف بودن و گفتن واقعیات، بر عزت کادر و مسئولان درمان ما خواهد افزود، همانگونه که اکنون نیز بسیار عزیز و محترمید و جانفشانی و مدیریتتان، جان بسیاری از ایرانیان و جان وطن را نجات داده؛ فراموش نمی‌کنیم که شما، در مقایسه با کشورهای اروپایی، هم با تحریم مواجهید و هم با کرونا که هر کدام به تنهایی، دنیایی از بحران است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود خطاب به رییس جمهور با تاکید بر اینکه اقتصاد، بحران کرونا را دوچندان کرده، گفت: فشار اصلی را نیز مردم تحمل می‌کنند و دست مریزاد که در خانه ماندند تا سیستم درمانی بتواند پاسخگو باشد، ولی بسیاریشان در فشارند؛ بحران اقتصادی جدی است و برخلاف بیماری کرونا که موج‌هایی خواهند آمد و خواهند رفت، بحران اقتصاد، موجی ممتد خواهد داشت، من تصویر خوبی از نیمه دوم سال نمی‌بینم و مردم بسیار ضربه خواهند دید.  

امانی خطاب به رییس جمهور گفت: اقدام عاجل لازم است، از یکسو به یکپارچگی اقتصادی نیاز داریم زیرا منابعمان متمرکز نیست و از سوی دیگر به محرک‌های سریع، بنابراین پیشنهاد می‌کنم تا به ریاست دولت و با عضویت همه نهادهای سهمدار در اقتصاد، ستادی ملی تشکیل شود با قدرت تصمیم گیری بالا، برای مدیریت یکسال پیشرو، هیچ ایرادی ندارد که نامش را بگذارید ستاد ۹۹، مردم پیامش را دریافت خواهند کرد و شما با برجام خوب، خوب آغاز کردید، آرزو می‌کنم با فرجام خوب، خوب به پایان ببرید تا آغاز نیکی باشد بر قرن جدید و گرنه با همین وضعیت غیرمتمرکز و پر از رخوت سیستماتیک، مشکل حل نمی‌شود.  

وی همچنین خطاب به شهردار تهران نیز گفت: جناب آقای حناچی، لایحه مالیات بر ارزش افزوده تصویب شد و به قول جنابعالی، سهم شهرداری‌ها از مالیات های محلی افزایش یافت، خبر بسیار خوشایندی است و بخشی از نگرانی‌های مربوط به مالیه شهری را رفع کرد، لکن اصل موضوع پابرجاست، چنانکه عرض کردم سال سختی خواهیم داشت و در این وضعیت، تهران نه فقط باید بر بحران‌های مالی پیش روی خود فائق آید، بلکه می‌تواند و باید به یک محرک توسعه در کشور تبدیل شود، ظرفیت تولید اقتصادی شهرها را نباید دست کم گرفت، کلانشهرها پتانسیل بسیار بزرگی در تبدیل سرمایه به ثروت و کار دارند.

این عضو شورای شهر تهران خطاب به شهردار تهران تاکید کرد: جناب آقای حناچی، مدت طولانی است که تهران نیاز به بازسازی دارد، چه از جهت زیرساخت‌ها در حمل و نقل و انرژی و پسماند و غیره و چه از جهت بازآرایی شهری، همه این‌ها محرک‌های توسعه اند و فراموش نکنیم که بیش از ۲ هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد که براحتی می‌تواند با گردش در اقتصاد شهری، هم شهر را باز آفرینی کند و هم شغل و مشکلات اقتصادی مردم را حل کند، ولی آیا ساختار فعلی در شهرداری، چابکی کافی در بهره مندی از این منابع عظیم را دارد؟ آیا ما نیز نباید به یک ستاد چابک و با قدرت تصمیم‌گیری بالا برای عبور از موج ممتد بحران اقتصادی سال ۹۹ بیاندیشیم؟

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید