بورل: نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام در اسرع وقت برگزار می‌شود

[ad_1]

جوسپ بورل با صدور بیانیه‌ای که در تارنمای سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا منتشر شد تصریح کرد که در این نشست اجرای برجام و همچنین تاثیرات خروج آمریکا از این توافق و اعمال مجدد تحریم‌ها که مایه تاسف تمام اعضای باقی‌مانده در برجام است بررسی خواهد شد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یادآور شد که به دلیل محدودیت‌های ناشی از بحران کرونا، تاکنون امکان برگزاری نشست‌های کمیسیون مشترک برجام فراهم نبوده است.

وی با اشاره به رایزنی‌هایی که در این مدت با اعضای برجام داشته افزود که تمام مشارکت‌کنندگان برجام، عزم خود را برای حفظ این توافق که به نفع همه است اعلام کرده‌اند.

بورل با اشاره به برخی اختلاف نظرها و پیچیدگی‌های موجود در خصوص نحوه فعال کردن ساز و کار حل اختلاف در برجام اظهار داشت که مشارکت کنندگان نسبت به اختصاص زمان بیشتر در این زمینه اتفاق نظر دارند. بر همین اساس جدول زمانی -این ساز و کار- تمدید شد.

به گزارش ایرنا، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ۲ هفته پیش اعلام کرد که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نامه ای به “جوسپ بورل” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده برجام، یک بار دیگر موارد عدم پایبندی کشورهای اروپایی را طبق بند ۳۶ برجام به کمیسیون مشترک جهت حل و فصل ارجاع داد.
موسوی افزود: متعاقب اقدام غیرمسئولانه وغیرقانونی سه دولت اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) در ارائه پیش نویس قطعنامه در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و همچنین تداوم عدم پایبندی نسبت به تعهدات بین المللی ناشی از برجام و مصوبات کمیسیون مشترک، روز گذشته محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران طی نامه ای به”جوسپ بورل” مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده برجام، یک بار دیگر موارد عدم پایبندی کشورهای اروپایی را طبق بند ۳۶ برجام به کمیسیون مشترک جهت حل و فصل ارجاع داد.
وی یادآورشد: در نامه وزیر امور خارجه تاکید شده است که هرگونه مداخله در همکاری‌های پادمانی جاری بین ایران و آژانس مغایر با مفاد برجام بوده و می‌تواند بر مبانی همکاری‌های پادمانی موجود تاثیرات منفی داشته باشد.
سخنگوی وزارت امور خارجه یک بار دیگر ضمن اعلام آمادگی برای حفظ و اجرای کامل مفاد برجام توسط همه طرف‌های این توافق، به خصوص ضرورت انتفاع کامل ایران از آثار اقتصادی نظام رفع تحریم‌ها به نحو پیش بینی شده در برجام، تاکید کرد که در قبال هرگونه زیاده خواهی و رفتارهای غیرمسئولانه اقدامات لازم و متناسب را اتخاذ خواهد کرد و از سه کشور اروپایی قویا می‌خواهد به جای حرکت در مسیر سیاست فشار حداکثری ایالات متحده، با پایبندی نسبت به تعهدات خویش، زمینه حفظ و اجرای کامل برجام را فراهم آورند.
شایان ذکر است که پیش از این نیز در ۲ مرحله دیگر موارد عدم پایبندی ایالات متحده و سه کشور اروپایی طبق بند ۳۶ برجام توسط جمهوری اسلامی ایران به کمیسیون مشترک ارجاع شده بود که با توجه به عدم حل و فصل اختلافات مزبور، منجر به کاهش تعهدات ایران طی پنج گام شد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید