ایران-ازبکستان؛ اپیزود یازدهم؛ گرگ‌های بی‌آزار

[ad_1]

به گزارش ایرنا، تیم‌ ملی فوتبال ایران فردا(پنجشنبه) از ساعت ۱۶:۳۰ دقیقه به وقت تهران باید در ورزشگاه اختصاصی پاختاکور به مصاف میزبان خود تیم ملی ازبکستان برود. این یازدهمین تقابل ملی‌پوشان در برابر گرگ‌های سفید است.

در ۱۰ تقابل پیشین این ۲ تیم برتری مطلق با ملی‌پوشان ایرانی بوده است. ما در ۲۲ سال گذشته در برابر حریف خود به هشت برد دست پیدا کرده‌ایم؛ یک بار مساوی کرده‌ایم و تنها یک بار شکست خورده‌ایم.۱۳ گل توسط بازیکنان ایران زده شده و تنها ۲ بار تیم ازبکستان موفق به گلزنی شده است. از ۱۳ گل زده شده ۹ گل در نیمه دوم و چهار گل در ۴۵ دقیقه نخست زده شده است.

در ادامه به نکاتی جالب از رویارویی ایران و ازبکستان می‌پردازیم:

*این ۲ تیم پیش از این پنج بار در ازبکستان به مصاف هم رفتند که چهار برد و یک تساوی برای ایران به دست آمده است. در این پنج بازی جالب است که هیچوقت تیم میزبان موفق به گلزنی هم نشده است.

*آخرین بازی ۲ تیم در شهریورماه سال ۱۳۹۷ برگزار شد. ایران با گل دقیقه ۶۷ مهدی ترابی از سد میزبان خود در دیداری دوستانه گذاشت. در آن برهه تیم خودش را برای حضور در جام ملت‌های ۲۰۱۹ مهیا می‌کرد.

*این پنجمین بازی دوستانه ایران و ازبکستان است. در چهار بازی قبلی سه برد و یک مساوی برای ملی‌پوشان به دست آمده و تیم حریف بازهم در زدن گل ناکام بوده است.

*تیم ملی ایران در پنج رویارویی اخیر مقابل حریف روز پنجشنبه خود ۱۰۰ درصد پیروز بوده و حتی یک گل هم وارد دروازه‌اش نشده است. سرمربی ایران در این بازی‌ها کارلوس کی‌روش بود.هفت سال و ۱۰ ماه و ۲۳ روز از اولین و آخرین پیروزی ازبکستان مقابل ایران می‌گذرد. در تاریخ ۲۴ آبان‌ماه سال ۱۳۹۱ ازبکستان در ورزشگاه آزادی و در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ از سد تیم کی‌روش گذشت. بعد از آن همه بازی‌ها را ایران برد و حالا شاگردان اسکوچیچ با اتکا به رکوردی ۲۸۸۵ روزه روانه میدان می‌شوند.

*ایران و ازبکستان قرار است برای چهارمین بار در فصل پاییز به مصاف هم بروند. در سه بازی قبلی ۲ برد برای ایران و یک پیروزی برای ازبکستان به ارمغان آمده است.

*این ۲ تیم یک بار پیش از این در مهرماه به مصاف هم رفتند که تیم ملی ایران موفق شد در تاریخ ۱۵ مهر ۱۳۹۵ با تک گل جلال حسینی از سد میزبان خود بگذرد. این مسابقه در چارچوب رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ برگزار می‌شد.

*ایران و ازبکستان تا به حال در رقابت‌های مقدماتی جام‌های جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۱۴، بازی‌های اسیایی ۱۹۹۸ بانکوک و جام ملت‌های آسیای ۲۰۰۷ به مصاف هم رفته‌اند که به جز یک بازی، در پنج دیدار دیگر ایران برنده میدان بوده است.

*آخرین بازی تیم ملی ایران مقابل ازبکستان که با سرمربیگری شخصی به جز کارلوس کی‌روش  به میدان رفت در سال ۸۸ بود که تیم افشین قطبی در دیداری دوستانه در خاک ازبکستان مقابل حریف خود به تساوی بدون گل رسید.

*تنها جدال ایران و ازبکستان که گلی نداشته به دیدار سال ۱۳۸۸ برمی‌گردد. حدود ۱۱ سال پیش شاگردان افشین قطبی مقابل میزبان خود به تساوی بدون گل رسیدند.

*اولوگ‌بک باکایف تنها بازیکن ازبکستانی است که موفق شده در طول تاریخ به ایران گل بزند. دیگر گل ازبکستان به ایران روی گل به خودی رحمان رضایی در جام ملت‌های ۲۰۰۷ به ثبت رسیده است. ایران در هشت بازی موفق به ثبت کلین‌شیت شده است.

*علی دایی با به ثمر رساندن سه گل، بهترین گلزن تقابل‌های ایران و ازبستان است. شهریار هر سه گل را در اولین پیکار ۲ تیم در بازی‌های آسیایی ۱۹۹۸ به ثمر رساند. مهدی ترابی و سید جلال حسینی با ۲ گل در رده بعدی قرار دارند. دیگر گلزنان ایران مقابل ازبکستان عبارتند از: علی موسوی، جواد کاظمیان، محمدرضا خلعتبری، روزبه چشمی، سردار آزمون و مهدی طارمی.

حال باید دید در یازدهمین تقابل ایران و ازبکستان چه نتیجه‌ای به ثبت می‌رسد. گرگ‌های سفید مقابل ایران به جز یک بار همواره بی‌خطر بوده‌اند. باید دید این بار چه اتفاقی رخ می‌دهد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید