افزایش انتقادها از محدودشدن آزادی‌های فردی در پی‌شیوع کرونا در روسیه

[ad_1]

به گزارش روز جمعه خبرنگار ایرنا از مسکو، رسانه‌های روسی ازجمله رادیو اکو مسکو و تارنمای «ناستایاشی ورمیا» به این مساله به عنوان پدیده ای که بر وضع شیوع بیماری کرونادر مسکو تاثیر گذاشت توجه کردند.

رادیو اکو مسکو که رسانه ای غرب گرا است و معمولا در مسائل مختلف از اقدامات دولت روسیه انتقاد می‌کند در گزارشی خاطرنشان کرد: چرا اداره حمل و نقل مسکو و شهرداری پایتخت و اداره پلیس شهر مسکو از ساکنان پایتخت بخاطر ازدحام جمعیت دربرابر ایستگاه‌های مترو و صف های طولانی عذرخواهی نمی‌کنند چرا که با توجه به گسترش کرونا در این مواقع جان شهروندان به خطر می‌افتد.

در گزارش گفته شد: آنها می بایست بخاطر اینکه زندگی مردم را به خطر انداختند و با تدبیر خود برای بازرسی مجوزهای مردم، صف های طولانی در برابر ایستگاه های مترو و مبادی ورودی شهر ایجاد کردند معذرت خواهی کنند.

به گفته این رادیو، شمار زیادی از رانندگان در جاده‌های حومه شهر مسکو و داخل شهر مجبور شدند بخاطر ایجاد راهبندان‌های گسترده، خودروهای خود را رها کنند. 

رسانه روسی افزود: هیچ یک از مقامهای شهر مسکو بخاطر این وضعیت از مردم عذرخواهی نکرده و تاسف نخوردند اما اگر همین حادثه در کشور دیگری رخ می‌داد حتما چند نفر از مقام‌های مسئول استعفا می‌دادند اما در روسیه مردم برای حکومت ارزشی ندارند.

رادیو اکو مسکو نیز درگزارشی آورده است: دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه در مورد ازدحام هزاران نفر در برابر ایستگاه های مترو گفته است که مردم خودشان مقصر هستند چرا که بعضا نظم و انضباط لازم را از خود نشان نمی‌دهند.

تارنمای روسی «ناستایاشی ورمیا» نیز در گزارشی نوشت: روز پنجشنبه ازدحام جمعیت نبود اما به گفته داوید ماتوسوف پزشک برجسته در مسکو، یک ازدحام بزرگ کافی بود که تمام نتایج دو هفته قرنطینه در پایتخت به هدر رود.

ماتوسوف که از نمایندگان مخالف دولت در شورای شهر مسکو است درپی شکایت به دادستانی برای معرفی مقصران ازدحام جمعیت در پایتخت بر اثر بازرسی مجوزها در خیابان‌های این شهر است.

رسانه روسی افزود: تا کنون حدود ۱۲ هزار نفر در مسکو بخاطر نقض خودانزوایی و خانه نشینی اجباری جریمه شده اند. این درحالی است که سیستم صدور مجوز به بسیاری از کارفرمایان مجوز نمی دهد.

استانیسلاو بلکوفسکی از رهبران مخالف دولت روسیه نیز در  فیسبوک خود، ازدحام مردم در برابر دهها ایستگاه متروی مسکو و جاده های منتهی به پایتخت را نقض حقوق بشر و پدیده‌ای وحشتناک خوانده است.

وی در مقاله خود به نقل از یک پزشک در مسکو نوشت: این اقدامی علیه مردم بود و نمی دانم چه اصطلاحی را برای توصیف این ندانم کاری شهرداری میتوان به کار برد.

وی افزود: فیلم های ویدئویی از راهبندان های بزرگ در مسکو که بر اثر بازرسی مجوزهای رانندگان ازسوی ماموران پلیس بوجود آمد عمق مساله را نشان می‌دهد.

بلکوفسکی خاطرنشان کرد: بخاطر این راهبندان ها، دهها خودرو آمبولانس فوریت های پزشکی در خیابان ها گرفتار شده و هزاران نفر دربرابر ایستگاه های مترو در حالی که هیچ فاصله ای با یکدیگر نداشتند ازدحام کردند.

مخالف دولت روسیه در ادامه مطلب خود نوشت: روسیه از مسائلی که برخی کشورهای دیگر در انتشار ویروس کرونا مواجه شدند همانند ایتالیا و اسپانیا بپرهیزد.

به گفته وی، تدابیری که در شهرهای بزرگ روسیه برای مبارزه با کرونا گرفته شده به خوبی کنترل و اجرا نمی شود و در مساله ازدحام جمعیت در جاده ها و دربرابر ایستگاه های مترو بطور بی معنی سخت بود.

در سوی دیگر ماجرا، انتشار تصاویر وفیلم‌های گاه و بیگاه از دستگیری متخلفان طرح خودانزوایی خانگی یا گریه‌های کودکان مبتلا به کرونا در حال انتقال به بیمارستان، فشار روانی مضاعفی بر مردم و نیروهای امدادی و پلیس روسیه وارد کرده است و ادامه اعتراضات انجمن‌های مدنی روسیه را در پی داشته است چرا که برخی از روسها قوانین جدید را نقض آزادی‌های مدنی خود می‌دانند.

بر اساس آخرین اطلاعات ستاد مقابله با بیماری کرونا در روسیه که امروز جمعه انتشار یافت، در شبانه روز اخیر ۴۰۶۹ نفر به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند.

بر اساس این گزارش شمار افراد مبتلا به کرونا در روسیه به بیش از ۳۲ هزار  نفر رسیده و ۲۸۶ نفر بهبود یافته اند و ۲۷۳ نفر نیز جانباخته‌اند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید