اتحادیه اروپا: حفاری‌های ترکیه در قبرس باید متوقف شود

[ad_1]

به گزارش فرانس۲۴، بورل دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا در سفر دو روزه به نیکوزیا گفت که وی با “نیکوس کریستودولید” وزیر امورخارجه قبرس در مورد چگونگی تقویت ثبات منطقه و کاهش تنش‌ها گفت‌وگو کرده است.

وی افزود: همانطور که قبرس پیشنهاد کرده، محدود کردن مناطق انحصاری اقتصادی توسط ترکیه باید با رعایت کامل قوانین بین‌المللی و حسن نیت انجام شود.

وزیر امورخارجه قبرس نیز پس از دیدار با بورل گفت: ترکیه تصمیم دارد ششمین حفاری غیرقانونی خود را در کمتر از یک سال، با نقض حقوق حاکم بر قبرس و بی ثبات سازی بیشتر منطقه ادامه دهد.

به گفته کریستودولید، اقدامات ترکیه در مناطق دریایی قبرس را نمی توان تنها در یک بخش توصیف کرد… آنها بخشی از یک رفتار هشدار دهنده هستند.

قبرس به عنوان عضو اتحادیه اروپا، اخیرا ترکیه را متهم کرده که با اعزام کشتی‌های حفاری جدید به آب‌های این جزیره، اوضاع را متشنج کرده، اما آنکارا مدعی شده که این کشتی‌ها در آب‌های سرزمینی ترکیه قرار دارند.

دولت قبرس تلاش جدید ترکیه را برای عملیات حفاری غیرقانونی در جنوب غرب این جزیره محکوم کرده و آن را نقض پیاپی حق حاکمیت قبرس در دریای مدیترانه دانسته است.

نیکوزیا اعلام کرده که آنکارا با وجود آگاهی از واگذاری عملیات حفاری در بخش شماره هفت اقتصادی آب‌های قبرس در سپتامبر گذشته (شهریور – مهر) به شرکت‌های «توتال فرانسه» و «انی» ایتالیا، کشتی حفاری ترکیه را به این نقطه فرستاده است.

جزیره قبرس به بخش های یونانی نشین و ترک نشین تقسیم شده که بخش ترک نشین شمال قبرس در سال ۱۹۷۴ در واکنش به ناآرامی‌ها در این جزیره میان یونان تبارها و ترک تبارها، به اشغال نیروهای ترکیه درآمده، هر چند نهادهای بین‌المللی این اقدام آنکارا را به رسمیت نشناخته‌اند. 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید