آیین سنگ زنی اهالی روستای کهن در عزای اباعبدالله الحسین(ع)

آیین سنگ زنی اهالی روستای کهن در عزای اباعبدالله الحسین(ع)

[ad_1]

به گزارش ایرنا،  سنگ زنی که در برخی از نقاط کشور مانند استان های گیلان، مازندران، سمنان، اصفهان، یزد و  هرمزگان دیده شده، است، شیوه خاصی از عزاداری است که عزاداران هماهنگ با نوحه خوانان با زدن دو تکه چوب دایره ای شکل به هم به نوحه سرایی و عزاداری می پردازند.

مراسم سنگ‌زنی روستای کهن از قدمتی بسیار بالا برخوردار است و عزاداران به جای سینه‌زدن و زنجیرزدن دو چوب ( یا سنگ) را در حالت تک ضرب و سه ضرب بر هم می‌زنند در حالی که نوحه‌خوان با سبک خاصی نوحه می‌خواند و عزاداران هم با سبک خاصی از جای خود حرکت می‌کنند.

آیین سنگ‌زنی حکایت سوگواری و عزاداری قوم بنی‌اسد است که پس از واقعه روز عاشورا به کربلا می‌رسند و وقتی با پیکرهای بی‌سر مواجه می‌شوند به نشانه عزاداری سنگ‌هایی را بر می‌دارند و به سر و صورت خود می‌زنند.

از متولیان و بانیان اصلی مراسم سنگ‌زنی روستای کهن در صد سال گذشته مرحوم سید جواد هاشمی ، مرحوم سید علی رضا علوی ومرحوم سید ابوالحسن هاشمی از روحانیون محلی روستای کهن بودند.

در آیین سنگ‌ زنی دسته های عزاداری در قالب کارناوال های سوگواری راه می افتند که تمام افراد آن سنگ در دست داشته و آنها را به هم می کوبند.

 همزمان با دهه اول محرم آن دسته از اهالی روستا که به شهرهای بزرگ مهاجرت کرده اند به روستا بازمی گردند و در آیین سنگ زنی شرکت می کنند.

در این آیین، سنگ زنان باید دارای سابقه و مهارت خاص باشند و به رعایت نظم در سنگ زنی دقت کنند و با حفظ حرکت دایره و حرکات هماهنگ دست و پا بتوانند حلقه حزن را طی کنند.

روستای کهن از روستاهای واقع در شهرستان کوهبنان به عنوان شمالی‌ترین نقطه استان کرمان است که با مرکز استان کرمان ١٧٨ کیلومتر فاصله دارد.

[ad_2]

Source link

همایش جمهوریخواهان فاصله ترامپ و بایدن را کاهش داد Previous post همایش جمهوریخواهان فاصله ترامپ و بایدن را کاهش داد
نماز ظهر عاشورا در مختلف خوزستان اقامه شد Next post نماز ظهر عاشورا در مختلف خوزستان اقامه شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *