آتشباری مرزی پاکستان و هند سه کشته بر جا گذاشت

[ad_1]

جنگ لفظی میان مقام‌های سیاسی و نظامی پاکستان و هند به عنوان رقبای سنتی در جنوب آسیا در روزهای اخیر در حالی تشدید شده که هر دو کشور یکدیگر را به شعله‌ور کردن درگیری‌های مرزی و تلاش برای ماجراجویی نظامی متهم می‌کنند.

در تازه‌ترین رخدادها، ارتش پاکستان بامداد پنجشنبه از تبادل سنگین آتش میان نیروهای این کشور و مرزبانان هندی در امتداد خط کنترل مرزی کشمیر خبر داد.

روابط عمومی ارتش پاکستان اعلام کرد: حملات توپخانه‌ای و تیراندازی مرزبانان هندی به محل سکونت غیرنظامیان در خاک پاکستان سه کشته برجای گذاشت. 

ارتش پاکستان به آنچه واکنش مقابله‌جویانه نیروهای این کشور علیه آتشباری طرف هندی خواند، اشاره کرد و مدعی شد که تلفات جانی و خسارت شدیدی به مرزبانان هند وارد شده است.

درحالی که پاکستان و هند این روزها به شدت درگیر مهار ویروس کرونا هستند، مقامات دو کشور یکدیگر را به سوء استفاده از این وضعیت و تلاش برای متشنج‌ کردن مرزهای زمینی متهم می‌کنند.

فرمانده ارتش پاکستان روز گذشته با انجام بازدید سرزده از نواحی مرزی کشمیر، در نزدیکی نوار مرزی مشترک با هند از آمادگی کامل نیروهای پاکستانی برای پاسخ به آنچه که وی تجاوز و نقض آتش‌بس مرزی توسط هند عنوان کرد، خبر داد.

ژنرال “قمر جاوید باجوا”، هند را به نقض حقوق بشر علیه مردم کشمیر (تحت کنترل دهلی‌نو)، حملات مرزی به پاکستان و هدف قرار دادن غیرنظامیان این کشور متهم کرد و افزود: پاکستان دست از پاسخ تلافی‌جویانه بر نمی‌دارد.

خط کنترل مرزی کشمیر میان پاکستان و هند، این روزها بار دیگر شاهد تبادل آتش مرزبانان دو طرف بود و موجب شد تا دولت اسلام‌آباد در اعتراض به درگیری‌های چند روز اخیر، کاردار هند در پاکستان را روز  دوشنبه و برای چهارمین بار طی دوهفته اخیر به وزارت امور خارجه احضار کند. 

دولت و ارتش پاکستان مدعی هستند که هند برای انحراف افکار عمومی از اوضاع بحرانی کشمیر، به درگیری‌های مرزی دامن می‌زند.

به رغم قرارداد آتش بس میان دو کشور که در سال ۲۰۰۳ امضا شد، مرزهای این دو همسایه در شبه‌قاره به ویژه در منطقه کشمیر همواره دستخوش درگیری و تیراندازی متقابل از سوی دو طرف بوده است. 

عملیات هوایی هند در خاک پاکستان در اسفندماه ۹۷، سرنگونی دو فروند جنگنده هندی توسط پاکستان، حادثه تروریستی بهمن‌ماه ۹۷ در منطقه «پولواما» علیه نیروهای هندی، لغو امتیازات ویژه منطقه جامو کشمیر از سوی دهلی و تصویب قانون اعطای شهروندی در هند، از جمله تنش‌های سیاسی، دیپلماتیک و نظامی اخیر میان دو کشور به شمار می‌رود.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید